SFP + Transceiver, 10Gbps 1310nm 40Km

SFP + Transceiver, 10Gbps 1310nm 40Km

SFP + Transceiver, 10Gbps 1310nm 40Km

Kategori: Tag:
  • Beskrivning
  • Förfrågan

40KM SFP + ER Optisk Transceiver

 

Egenskaper

SFP + transceiver Uppfyller SFF-8413 och IEE802.3ae

Datahastighet valbara ≤4.25Gbps eller 9.95Gbps till 10.3Gbps bithastigheter

Kyldes EML sändare och PIN-mottagaren

länk längd upp till 40 km

Låg Strömförlust 1.5W Maximum

-5ºC till 70 ° C Operating Case Temperatur

Enda 3.3V strömförsörjning

Diagnostisk prestandaövervakning av modulens temperatur, tillförsel

Spänningar, laserbiasström, överföra optisk effekt, ta emot optiska effekten

RoHS-kompatibel och blyfri

 

Tillämpningar

10GBASE-ER / EW (med / utan FEC)

10G Fibre Channel (med / utan FEC)

 

Beskrivning

SFP + ER transceiver är avsedd för 10GBASE-ER / EW, och 8,5 g / 10G fiber- Channel applikationer.

Sändtagaren består av två sektioner: sändarsektionen innefattar en colded EML laser. Och mottagardelen består av en PIN-fotodiod integrerad med en TIA. Alla moduler uppfyller klass I laser säkerhetskrav. SFP + ER Digitala diagnostikfunktioner finns tillgängliga via en två-tråds seriellt gränssnitt, såsom specificeras i SFF-8472, som möjliggör åtkomst i realtid till anordningsdriftsparametrar såsom transceivern temperatur, laserbiasström, överförd optisk effekt, mottagen optisk effekt och transceiver matningsspänning.

 

Absolut högsta betyg

Parameter 

Symbol

Min

max

Enhet

Tillförd spänning

Vcc

-0.5

3.8

V

Förvaringstemperatur

tst

-40

85

° C

Relativ luftfuktighet

Rh

0

85

%

Driftsförhållanden

Parameter 

Symbol

Min

Typisk 

max

Enhet

Tillförd spänning

Vcc

3.13

3.3

3.47

V

matnings~~POS=TRUNC ström~~POS=HEADCOMP

icc

360

450

mA

Drifts Case Temperatur

TCA

-5

70

° C

Modul Strömförlust

E.m

1.2

1.5

W

Anmärkningar:

[1] Matningsström delas mellan VCCTX och VCCRX.

[2] I-rush definieras som strömnivån ovan steady state nuvarande krav.

 Sändare Specifikationer - Optiska

Parameter 

Symbol

Min

Typisk 

max

Enhet

Center Wavelength

lc

1530

1565

nm

Optisk genomsnittlig effekt

Po

0

+3

dBm

Optisk OMA Ström

Pom

-2.1

dBm

Sido läge bekämpande Ratio

SMSR

30

dB

Optisk Transmit Power (inaktiverad)

PTX_DISABLE

-30

dBm

utsläckningsförhållande

ER

8.2

dB

RIN21OMA [1]

-128

dB / Hz

Optisk Return Loss Tolerans

21

dB

Anmärkningar:

[1] RIN mätning görs med en returförlust vid 21 dB.

 

Sändare Specifikationer - Elektriska

Parameter 

Symbol

Min

Typisk 

max

Enhet

Datahastighet

Mra

10.3

11.3

Gbps

Differentialingångs impedans

Fälg

100

Ω

Differentiell data Ingång

VtxDIFF

120

850

mV

Transmit Inaktivera Voltage

VD

2.0

Vcc3 + 0,3

V

Överföringsaktiverings Spänning

Ven

0

+0.8

V

Transmit Inaktivera Assert Time

Vn

100

oss

 

Mottagare Specifikationer - Optiska

Parameter 

Symbol

Min

Typisk 

max

Enhet

Input arbetsvåglängd

λ

1530

1565

nm

Average få kraft

-1.0

dBm

Mottagarens känslighet i OMA

-14.1

dBm

Betonade mottagarkänslighet i OMA [1]

-11.3

dBm

Maximal ineffekt

RX-överbelastning

-1

dBm

reflektans

RRX

-27

dB

Förlust för signalbehandling Asserted

-25

dBm

LOS De-Giltig

-16

dBm

LOS Hysteres

0.5

dB

Anmärkningar:

[1] Uppmätt med överensstämmelse testsignal för BER = 10–12. De stressade känslighetsvärden i tabellen är för systemnivå BER-mätningar som inkluderar effekterna av CDR kretsar. Det rekommenderas att åtminstone 0,4 dB ytterligare marginal att tilldelas om mätningar komponentnivå görs

utan effekterna av CDR kretsar.

Mottagare Specifikationer - Elektriska

Parameter

Symbol

Min

Typisk 

max

Enhet

Datahastighet

Mra

10.3

11.3

Gbps

Differentialutgångs Swing

Vut PP

350

850

mV

Rise / Fall Time

Tr / Tf

24

ps

Förlust för signalbehandling -Asserted

VOH

2

Vcc3 + 0,3-

V

Förlust för signalbehandling -Negated

VOL

0

+0.4

V

pin Beskrivningar

Nål

Symbol

Namn / Beskrivning

1

Veet [1]

sändare Ground

2

Tx_FAULT [2]

Transmitter Fault

3

Tx_DIS [3]

Sändare Inaktivera. Laser utgång inaktiverat på hög eller öppen

4

SDA [2]

2-tråds seriellt gränssnitt Datalinje

5

SCL [2]

2-tråds seriellt gränssnitt klockledning

6

MOD_ABS [4]

Modul frånvarande. Jordad inom modulen

7

RS0 [5]

RS0 för Välj: Öppna eller låg = Module stöder ≤4.25Gbps

Hög = Modul stöder 9.95 Gb / s till 10,3125 Gb / s

8

RX_LOS [2]

Signalförlust indikation. Logisk 0 indikerar normal drift

9

RS1 [5]

Ingen anslutning krävs

10

VEER [1]

mottagare Ground

11

VEER [1]

mottagare Ground

12

RD-

Mottagare Inverterad DATA ut. AC Coupled

13

RD +

Mottagare DATA ut. AC Coupled

14

VEER [1]

mottagare Ground

15

Wienkonventionen

Mottagare Strömförsörjning

16

VCCT

Transmitter Power Supply

17

Veet [1]

sändare Ground

18

TD +

Sändare data i. AC Coupled

19

TD-

Sändare Inverterad DATA in. AC Coupled

20

Veet [1]

sändare Ground

Anmärkningar:

[1] Modul kretsjord är isolerad från modulen chassijord inom modulen.

[2] .should dras upp med 4.7k - 10k ohm på värdpanelen till en spänning mellan 3.15Vand 3.6V.

[3] Tx_Disable är en ingångskontakt med en 4,7 kQ till 10 kQ pullup till VCCT inuti modulen.

[4] Mod_ABS är ansluten till Veet eller svänga i SFP + modulen. Värden kan dra denna kontakt upp till Vcc_Host med ett motstånd i intervallet 4,7 kW till 10 kΩ.Mod_ABS hävdas ”High” när SFP + modulen är fysiskt frånvarande från en värdplatsen.

[5] RS0 och RS1 är modulingångarna och dras lågt till Veet med> 30 kohm motstånd i modulen.